Članci

10 zlatnih pravila odgoja djece

10 zlatnih pravila odgoja djece

 

Svako od nas teži tome da bude što bolji roditelj svom djetetu. Svako dijete je individua i svaki odnos između roditelja i djeteta je različit pa vrlo često nema smisla slijepo se držati nekih univerzalnih savjeta. Ipak, postoje neka „pravila“ kojih bi se svaki roditelj kojem je stalo do dobrog odnosa s djetetom trebao pridržavati….

1.Nikada ne udarajte svoje dijete!

Svaki roditelj zna kako ga dijete može izludjeti i dovesti u situaciju kada poželi udariti ga po guzi, pokušajte da to ne učinite. Maknite se od djeteta, umijte se hladnom vodom, vrištite u jastuk… Pokušajte potrošiti nakupljenu negativnu energiju na drugi način koji ne ugrožava vaše dijete. Zašto ne udarati? Mnogo je razloga. Udaranjem djetetu šaljete one poruke koje mu vjerojatno nikada ne biste htjeli usaditi – da je u redu udariti slabijeg od sebe, da je u redu udariti osobu koju voliš, da je u redu udariti kad ne znaš miroljubivi izlaz iz situacije, da je u redu primjeniti fizičku silu, da se roditelje “sluša” zbog straha… Neka vaš autoritet nad djetetom, koji je neosporno potreban, počiva na ljubavi, a ne na strahu.

Register to read more...

Igrajmo se

IGRAJMO SE

 

            Kada je porodica „na okupu“, kada je kod kuće vrijeme je za zajedničko druženje. Kada djeca imaju puno slobodnog vremena, najčešće ga ne provode na pravi način ili su prepušteni i zasipani gotovim sadržajima kao što su televizija, video ili kompjutorske igre. Tako će djeca postati pasivna očekujući zabavu ˝izvana˝: od televizije, kompliciranih igračaka itd. Umjesto toga djecu treba poticati na igru i to od najranijeg uzrasta jer igra ih navikava da budu inicijativna, kreativna, inovativna, djeca razvijaju humor, socijalne vještine, suradnju, toleranciju. Osim toga, igrajući se, djeca se oslobađaju negativnih emocija i frustracija, a mogu se podučiti pozitivnom ponašanju.

Register to read more...

Kako govoriti

KAKO GOVORITI DA BI ME MOJE DIJETE STVARNO SLUŠALO I RAZGOVARALO SA MNOM

 

  • Pokažimo osjetljivost na tuđe probleme.
  • Ne obeshrabrujte dijete govoreći mu da ništa ne zna i da sve loše radi, i uspoređujući ga s " boljima " od njega.
  • Naučite izraziti svoju ljutnju ne čineći štetu komunikaciji.
  • Ne optužujte se međusobno, ne usađujte osjećaj krivnje kod djeteta.
  • Ne tražite od djeteta da se ponaša po vašem izboru, nego po svome, neka se sam sa sobom dobro osjeća.
  • Ne budite uvijek zabrinuti i ozbiljni - šalite se i smijte sa svojim djetetom, neka se osjeća ugodno s vama.
  • Ako dijete nije nešto dobro uradilo, zbog toga se neće " srušiti svijet ".

    Register to read more...