PREDŠKOLSKI UZRAST

Emocionalna inteligencija kod djece predškolskog uzrasta

Emocionalna inteligencija kod djece predškolskog uzrasta

 


1Sretan i uspješan čovjek sa ostvarenim životnim ciljevima je definitivno slika koju želimo vidjeti kada zamislimo svoje dijete u formi odraslog čovjeka. Nositi se sa izazovima života na način da je svaki dan pustolovina i uzimajući svaku teškoću i nedaću kao lekciju i pouku te
u konačnici pronaći onu unutrašnju harmoniju zvuči idealno i želja je zasigurno svakog roditelja za svoje dijete, svakog učitelja za svog učenika.

Kako doći do ovog životnog puta? Kako odgojiti dijete da bude upravo ovakvo?

Ako razmislimo o djeci koju srećemo u svakodnevnom životu složit ćemo se da gotovo svakodnevno nailazimo na djecu za koju bismo mogli reći da su agresivna prema drugoj djeci ili da lahko odustaju od zadataka koje ne mogu riješiti, iskazuju  nepoštivanje prema drugima, teško se odvajaju od roditelja i/ili teško ulaze u interakciju sa vršnjacima i sl.

To su realne situacije koje nisu samo problemi naših prostora već se dešavaju u svim dijelovima tzv. razvijenog svijeta.

Šta mi možemo učiniti u vezi sa tim??

2Prvo, trebamo imati na umu da su sva ta djeca bistra - pametna i da njihov problem ne leži u tome što nisu inteligentna već u tome što nisu razvila emocionalne vještine koje su nužne za uspjeh u raznim životnim situacijama. Izražavanje i shvatanje vlastitih osjećaja, samokontrola, društvenost, sposobnosti rješavanja problema u suradnji s drugima, upornost, ljubaznost, poštovanje i empatija su komponente nečega što se zove EMOCIONALNA INTELIGENCIJA.

Ono što oni nisu razvili pa ponekad ili čak počesto imaju neprilagođene oblike ponašanja je upravo to, vještine emocionalne inteligencije. To je, slaže se većina savremenih stručnjaka iz područja pedagogije i psihologije, inteligencija koja je ključna za uspjeh u životnim situacijama.

Šta je to emocionalna inteligencija (EI) ?

Emocionalna inteligencija se najčešće definiše kao sposobnost da razumijemo sopstvena i tuđa osjećanja, sposobnost njihovog razlikovanja, kao i korištenja ovakvih informacija pri razmišljanju i planiranju vlastitih aktivnosti. Emocionalna inteligencija je sposobnost da osjetimo, razumijemo i uspješno primjenimo odgovarajuću emotivnu reakciju u datoj situaciji, da emocije koristimo kao izvor energije, informacija, kreativnosti te s njima gradimo povjerenje i bliskost sa ljudima koji nas okružuju.

Emocionalna inteligencija je dakle skup vještina koje doprinose shvaćanju i poboljšanju same prirode čovjeka.

Register to read more...